Kostel sv. Miluláše Švermov-Hnidousy

Kostel sv. Mikuláše ve Švermově se nachází v ulici Velvarská v křížení s ulicí Stanisl. Oplta. Kostel stojí v západní části malého parku, ve kterém stojí také budova fary a pomník obětem světových válek. Pomník vytvořil sochař Jan Vítězslav Duška z Tábora z roku 1926.
Kostel byl postaven v roce 1912 kladenským stavitelem Antonínem Procházkou ml. Autor návrhu není znám. Pozdně secesní kostel je postaven z bílých cihel a železobetonu, který měl za úkol stavbu zpevnit, protože místo kde se kostel nachází je poddolované. V interiéru kostela se zčásti dochovala původní secesní výmalba. Hlavní pseudogotický oltář s obrazem sv. Mikuláše, sv. Ludmily a sv. Václava byl převezen z Karlštejna. V věži vysoké 32m se nachází dva zvony ze zvonařství Rudolfa Manouška z roku 1919 a 1929.
Hnidousy jsou bývalá obec a jedna z částí kladenské čtvrti Švermov. Hnidousy a sousední Motyčín byly do roku 1949 samostatnými obcemi. V tomto roce byly sloučeny do obce Švermov, která byla 1968 povýšena na město a která se v roce 1980 stala součástí města Kladno. Původní název Hnidousy vznikl z slovní hříčky “ Hni do vsi“.

Kudy se ke kostelu dostanete:
Při použití městské hromadné dopravy nejlépe ze zastávky Kladno, Hnidousy nebo ze zastávky Kladno,Havlíčkovo náměstí nebo z vlakové zastávky Kladno, Švermov.

Při použití automobilu můžete pro parkování použít nejlépe okolní vedlejší ulice, např. ulici Josefa Bejčka.